MAŞ PİLAVI & MAŞ FASULYELİ SALATA TARİFİ

                         ayseyaman.blogcu.com

Nasıl olduysa Uzakdoğu'dan Anadolu'ya oradan da Amerika'ya kadar gelmiş, Arap bakkalındaki rafa yerleşmiş. Ben adını bile duymamıştım. Mersin'de köyde yemişiz pilavını, hatırlamıyorum. Eşim o gün bugün tutturdu Maş Pilavı da Maş Pilavı. Yahu nasıl yapılır bilmiyorum, tadı tuzu nasıldır? Aradık Mersin'i aldık tarifi :

Malzemeler:

* 1 su bardağı Maş fasulyesi

* 1 su bardağı pilavlık bulgur

* Tuz

* Arzuya göre tereyağ, zeytinyağı

Hazırlanışı:

* Maş fasulyeleri taşlardan, minik olmamış fasulyelerinden temizlenir ( minikleri sert olurmuş). Tencerenin yarına kadar su doldurun ve kaynar suda haşlayın, yaklaşık 25-30 dk ( fasulyeleri önceden ıslatmaya gerek yok).  Maş bol su çeker bu yüzden haşlarken sık sık suyunu kontrol edin. Yumuşayan fasulyelerin kabukları su yüzüne çıkar. Bunları bir kaşıkla toplayabilirsiniz. Haşlanan fasulyelerin üzerine pilavlık bulgurları, biraz tuzu ve zeytinyağını koyun. Suyunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kuru yada sulu her çeşidi yöresinde makbuldur. İkram etmeden üzerinde tereyağı gezdirebilirsiniz. Yanında kuru soğan ve özellikle turpla değişik bir lezzet verir.

                         ayseyaman.blogcu.com

                         ayseyaman.blogcu.com


MAŞ FASULYELİ SALATA:

Ben hızımı almışken bir de salatasını yaptım. Çok hafif oldu.

Bayram sonrası için birebir şeker düşürücü, bağırsak çalıştırıcıdır.

Malzemeler:

* 1 su bardağı Maş fasulyesi

* 1 adet domates

* 1 adet taze kırmızı biber

* Maydanoz

* 1 adet taze soğan

* 1 adet küçük kuru soğan

* 1 adet turp

* 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

* Yarım limon suyu

* Çok az tuz

Hazırlanışı:

Maş fasulyesi haşlanır. Ilık olan maş'a yeşillikler eklenir. Daha sonra da bizdeki sırasıyla önce yağ, tuz sonra limon konur. Afiyet olsun.

                         ayseyaman.blogcu.com Mas fasulyeli salata

Faydaları :

* Maş fasulyesi bağırsak düzenleyici ve şeker düşürücüdür.Şeker hastaları için gerekli B vitaminlerini içerir. 

* Tarifimde olmayan tere, roka ve kekik şekeri ayarlar. Kan şekerini fırlatmamak diyetlerde çok önemli. Özellikle salatanın orjınalı hem tok tutar hem de şekeri yükseltmez. Böylece bol ve ani insülin salgılatmaz. Tere, roka, hatta nar da şekeri düşürücü özelliğe sahiptir. Kekik ise en belirgin şeker ayarlayıcılardan biridir. Eğer tansiyonunuz çok yüksekse kekik koymamalısınız.

Kaynak:

imedya.com Vatan

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !